Realizm magiczny: malarstwo fantastyczne

Sztuka jest formą ekspresji jednostki, sposobem na wyrażenie siebie. Szczególny charakter artystycznego spojrzenia na rzeczywistość odzwierciedla malarstwo fantastyczne. Obrazy utrzymane w tej stylistyce są zaskakujące, niebanalne, przesycone specyficzną atmosferą, często niepokojącą lub wzbudzającą ciekawość. W kolekcji Ado-art dzieła tego typu są szeroko reprezentowane – nie brakuje tu tajemniczych, zamglonych pejzaży, onirycznych scenerii, motywów mitologicznych czy prac z elementem satyry i ironii. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zbiorem obrazów fantastycznych, utrzymanych w różnorodnej stylistyce.

Fantastyczne malarstwo z pogranicza jawy i snu

Nurt określany mianem realizmu magicznego ukształtował się w malarstwie w latach 20. XX wieku w Niemczech. Na początku dominował w sztukach wizualnych, by w końcu zdobyć sporą popularność w literaturze, zwłaszcza iberyjskiej. Cechą charakterystyczną tego kierunku jest rezygnacja z mimetycznego odzwierciedlania rzeczywistości i skupienie na wyobraźni, odwoływanie się do tego, co nietypowe, zaskakujące oraz wyrosłe z mitów, legend i ludowej tradycji. Na obrazach pojawiają się sceny z pogranicza jawy i snu, pół ludzie, pół zwierzęta, dziwne, nierealne obiekty. Ważne staje się wywołanie określonych emocji u odbiorcy, zadziwienie go, nierzadko też wzbudzenie niepokoju.

Dziś realizm magiczny w malarstwie rozumiany jest bardzo szeroko, dlatego też zgromadzone w tej kategorii obrazy fantastyczne tworzone są w wielu technikach, utrzymane w różnorodnej stylistyce i kolorystyce. Okazać się więc może, że znajdą tu przemawiające do siebie dzieło osoby o odmiennych potrzebach i poczuciu estetyki.

Oryginalne obrazy z motywami fantastycznymi

Malarstwo z elementami realizmu magicznego jest niepowtarzalne, odzwierciedla oryginalną, jedyną w swoim rodzaju wizję artysty, która bardzo często jednak koresponduje z emocjami odbiorcy. Specyficzny charakter takich obrazów sprawia, że często wybierane są one jako element dominujący wystrój pomieszczenia, skupiający na sobie uwagę domowników i gości. Rozmaita stylistyka, zastosowane techniki oraz kolorystyka i klimat dzieł z tego nurtu sprawiają, że nietrudno dopasować je do wielu aranżacji – zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych.

Obrazy z motywami fantastycznymi mogą nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter, oddając wrażliwość właścicieli i podkreślając niebanalne podejście do rzeczywistości. Zachęcamy Państwa do udekorowania mieszkania lub biura oryginalnym malarstwem z motywem realizmu magicznego. Naszym klientom oferujemy także wsparcie dekoratora wnętrz oraz usługę profesjonalnej oprawy obrazów. Zapraszamy do galerii Ado-art!