Obrazy malowane tuszem

Nasza galeria stawia na dzieła reprezentujące różne formy wyrazu artystycznego. Są to między innymi oleje, akryle, akwarele czy grafiki, które zajmują ważne miejsce w naszej ofercie. Również istotne jest dla nas także malarstwo tuszowe. Obrazy malowane tuszem mają swoją specyfikę, a sama technika daje artystom dużo możliwości.

Obrazy malowane tuszem – początki techniki

Historia malarstwa tuszowego sięga wielu wieków wstecz. Aby zbadać początki techniki powstawania obrazów malowanych tuszem, trzeba wrócić do starożytnych Chin. Jej korzenie związane są bowiem z pismem chińskim i kaligrafią, gdzie używano zarówno tuszu, jak i farb wodnych oraz papieru lub jedwabnego podkładu. Charakterystyczne są powstałe wówczas przedstawienia na zwojach uzupełnione o tekst.

Bezpośrednio malarstwo tego rodzaju łączy się z filozofią, która wskazuje, że taka twórczość jest bezpośrednim odbiciem stanu emocjonalnego i ducha artysty. Tworzeniem obrazów, które malowane były przy użyciu tuszu, zajmowali się przedstawiciele elit intelektualnych. Ten fakt znacząco podniósł omawianą technikę do rangi sztuki. Nie była ona utożsamiana z rzemiosłem, lecz z pewnym konceptem. Jego założeniem było patrzenie na artystę, jak na człowieka, który poprzez działania artystyczne pragnie wyrazić głębszą myśl. Z biegiem czasu malarstwo, które nazywamy tuszowym, zaczęło się rozwijać i zmieniać.

Malarstwo tuszowe współcześnie

Ostatecznie technika tworzenia obrazów tuszowych trafiła również do Europy, gdzie do dziś znajduje swoich zwolenników. Wynika to z faktu, że do malowania prac z wykorzystaniem tuszu można podejść na wiele różnych sposobów, uzyskując tym samym bardzo różne efekty wizualne. Niektórzy artyści stawiają na plamę, inni wykorzystują to medium do tworzenia bardziej linearnych prac. Rozwiązania tuszowe pozwalają na dużą swobodę i zaznaczenie dynamiki, ale są też pretekstem do bardziej rygorystycznego podejścia do tworzenia obrazów, które malowane są przy pomocy atramentu.

Obrazy malowane tuszem dostępne w naszej ofercie

W naszej ofercie znajdą Państwo prace tuszowe, które uwidaczniają, jak odmienne podejście do tej formy wyrazu artystycznego mają artyści praktykujący malarstwo tego typu. Wynika to w dużej mierze z faktu korzystania z różnych narzędzi. Malować można bowiem pędzlem, jak i piórkiem czy stalówką, a także innymi przyborami artystycznymi. Możliwości jest zatem bardzo wiele. Twórcy wykorzystują tusz do malowania obrazów o różnej tematyce. Nie istnieją żadne ściśle określone wytyczne, do jakich realizacji można używać tego medium. Dlatego też mamy Państwu do zaoferowania zarówno prace przedstawiające postać ludzką, jak i inne kompozycje – mniej lub bardziej realistyczne.

Malarstwo kwalifikowane jako tuszowe ma swoich licznych wielbicieli wśród samych twórców, a także kolekcjonerów. Chętnie doradzimy Państwu, o jakie prace wzbogacić zbiór i co warto wybrać do aranżacji wnętrza.