Oprawa obrazów, grafik i luster

Oprawa obrazów, grafik i luster

Oprawa obrazów, grafik i luster to nie tylko kwestia ochrony przed uszkodzeniami czy zniszczeniem, ale także sposób wyrażenia swojego stylu i gustu artystycznego. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią ramę i dobrać ją do obrazu, znajdziesz też praktyczne wskazówki jak oprawić obraz.

Wybór Oprawy dla Obrazów


Trzy punkty na które powinnaś/ powinieneś zwrócić uwagę.

1. Styl i charakter dzieła
Pierwszym krokiem w wyborze oprawy jest zrozumienie stylu i charakteru obrazu, dlatego warto zastanowić się czy jest to dzieło nowoczesne, klasyczne, abstrakcyjne czy może fotografia lub grafika? Odpowiednią ramę warto dostosować do przekazu danej pracy, na przykład, obrazy abstrakcyjne będą korzystnie wyglądać w minimalistycznych ramach, podczas gdy dzieła klasyczne mogą wymagać eleganckich i ozdobnych ramek.

2. Kolorystyka
Zwróć uwagę na dobre dopasowanie kolorystyczne ramy do obrazu. Rama powinna komponować się z kolorem i stylem pracy. Jeśli nie jesteś pewien, jaki kolor oprawy wybrać, najlepiej postawić na neutralne barwy, takie jak biały, czarny czy drewno, które pasują do wielu rodzajów dzieł.

3. Rozmiar
Oprawa obrazów musi być idealnie dopasowana do rozmiaru pracy. Obramowania mają różne szerokości oraz inne rozmiary felcu. Felc to wycięcie wzdłuż najdłuższej krawędzi listwy ramiarskiej, które służy do umieszczenia w nim blejtramu (krosna malarskiego), szyby lub plecków. Dlatego przed zamówieniem oprawy bardzo dokładnie zmierz swój obraz. Pamiętaj, że oprawa może być większa od obrazu, tworząc efekt przestrzeni wokół dzieła, najlepsza do tego będzie rama typu american-box.

Oprawy Grafik w Passe-Partout
.


Warto zadbać o dodatkowe elementy, dodając obrazom elegancji.

1. Passe-partout wybieramy do prac wykonanych na papierze. Obraz umieszczamy w ramie, która jest otoczona specjalnym kartonem z wycięciem, pozostawiając tylko centralną część obrazu widoczną. To eleganckie rozwiązanie, które dodaje głębi i podkreśla grafikę. Przy wyborze passe-partout zwróć uwagę na jego kolor. Możesz wybrać klasyczne białe, kremowe lub grafitowe passe-partout, ale czasem warto poeksperymentować z innymi kolorami, które pomogą podkreślić charakter pracy.

2. Oprawiając prace na papierze możesz wybrać różne rodzaje szyb. Szyba w ramie nie tylko chroni obraz przed kurzem i uszkodzeniami, ale także wpływa na jego prezentację.

Oto kilka rodzajów, które warto rozważyć:
— antyrefleksyjna
Szyba antyrefleksyjna redukuje odblaski i pozwala obserwować obraz bez zakłóceń świetlnych. To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli chcesz eksponować obraz w miejscu o dużej ilości światła.
— muzealna, UV (tzw. szyba muzealna)
Szyba UV chroni obraz przed promieniowaniem UV, które może powodować blaknięcie i uszkodzenia. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcesz zachować jakość dzieła przez wiele lat, jest to najbardziej specjalistyczny rodzaj ramy, często wybierany przez galerie i muzea.

Oprawianie Luster w ramy.

Oprawianie luster, podobnie jak oprawa obrazów, to kolejne zadanie, które wymaga starannego rozważenia.

Do luster wybieraj ramy stabilne i trwałe, na pewno lepszym wyborem będą ramy szerze niż 2cm. Zadbaj, żeby styl i kolor oprawy pasował do reszty wystroju pomieszczenia, ale pamiętaj o odpowiednim  zamocowaniu ramy do lustra. Powinno być ono mocniejsze niż w przypadku zwykłej oprawy.

Praktyczne Wskazówki:

Oprawa Obrazów.


Oto kilka praktycznych wskazówek dla tych, którzy chcą zamówić gotową ramę i samodzielnie oprawić obraz, grafikę lub lustro:

1.Dokładne pomiary. Bardzo dokładnie zmierz obraz lub lustro przed zakupem oprawy, żeby mieć pewność, że rama będzie idealnie pasować do pracy.
2.Czystość. Upewnij się, że zarówno szkło, jak i obraz są dokładnie wyczyszczone przed umieszczeniem ich w ramie.
3.Ostrożność. Nie jesteś pewien, jak prawidłowo oprawić dzieło? Skorzystaj z pomocy profesjonalisty.
4.Zabezpieczenie. Jeśli chodzi o lustra, upewnij się, że są odpowiednio zabezpieczone, to pomoże Ci uniknąć uszkodzeń podczas transportu i montażu.

Szukasz pomocy specjalistów? Odwiedź Ado-art

Jeśli chcesz oddać swój obraz do oprawy przez specjalistów zapraszamy do odwiedzenia pracowni ramiarskiej Ado-art, ktora znajduje się w Julianowie przy ul. Julianowskiej 66a, na stronie naszej pracowni ramiarskiej znajdziecie dostępne ramy, katalog listew i wzorników ramiarskich. Jeśli natomiast szukasz unikalnych dzieł sztuki, sprawdź naszą ofertę malarstwa, jesteśmy pewni, że odnajdziecie u nas swój wymarzony obraz!

Podsumowując.

Oprawianie dzieł sztuki to proces twórczy i satysfakcjonujący, który może dodatkowo podkreślić ich wartość i piękno. Pamiętaj o starannym wyborze oprawy, aby Twoje dzieła mogły zachwycić i cieszyć oko przez wiele lat.

Szukasz inspiracji do oprawy prac, sprawdźcie naszego Facebooka, tam na bieżąco publikujemy zdjęcia prac, które zostały oprawione w naszej ramiarni.

Dodaj komentarz